Skocz do zawartości

HDK i DKMS


Twist

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 
Jestem tu nowy ale jako, że temat o wszystkim i o niczym więc coś napiszę. 

Na wstępie chciałbym powiedzieć co to jest HDK i DKMS. Może nie wszyscy wiedzą. Jest to Honorowy Dawca Krwi, a DKMS to  Dawca Komórek Macierzystych Szpiku. Nie z przypadku to piszę, bo od 18 roku życia jestem honorowym dawcą krwi, mam już oddane kilka litrów krwi, jestem również zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku lecz jeszcze nie miałem tej przyjemności oddać komuś cząstkę siebie :)


Jako, iz w mojej miejscowości namawiam ludzi do oddawania krwi (bo szpik to już jest własna odwaga i chęć uratowania komuś życia, bo  jak ktoś potrzebuje szpiku to już jest źle) namawiam przyjaciół, znajomych, nawet w pracy jeżeli mam możliwość to namawiam ludzi by to zrobili... Ze względu miejsce gdzie pracuje mam taką moc. Ale do rzeczy.


W każdym regionie gdzie mieszkacie, czy to jest Gdańsk czy Kraków Białystok czy Szczecin jest miejsce gdzie możecie oddać krew Jest to Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa u mnie np w Gdańsku. Pewnie nie wszyscy wiedzą, nawet starzy Krwiodawcy, że na tym można troszkę zarobic...

Raz na rok rozliczacie się z Urzędem Skarbowym i raz na rok możecie pobrać z RCKiK potwierdzenie i dołączyć do waszego rozliczenia podatkowego. 

Jako, iż mężczyźni mogą oddac 6 razy do roku krew kobiety 4 mężczyźni trochę wiecej zarobią. Nie są to jakieś kokosy ale za jedno oddanie jest około 70 zł. a kto pogardzi

takimi pieniędzmi?  po za tym rocznym jednorazowym dochodem dostaniecie czekolady (której ja oddaje dla dzieci z domu dziecka w Gdańsku) ale wy mozecie je zjeść tego samego dnia. Przysługuje wam również zwrot kosztów za dojazd do RCKiK (którego ja nie pobieram). 
 

(Kurde o co temu debilowi chodzi?!) 

Słuchajcie, zbliża się okres wakacyjny. W tym okresie jest bardzo dużo wypadków, czy to samochodowych czy to przy pracy nad wodą czy gdziekolwiek gdzie pojawia się człowiek, może dojść do wypadku, a co za tym idzie potrzebna jest krew. 
Dla ciekawskich zobaczcie:

13567073_504769336386776_489799089093035

tyle krwi jest potrzeba. W ciele człowieka jest około 10 jednostek krwi, mam nadzieję, że zobrazuje wam to jak wiele krwi jest potrzeba w Bankach Krwi!!!
Ja mam grupę 0RH- więc krew uniwersalna dla wszystkich biorców. Ale żadnej krwi nie jest zbyt wiele bo banki przesyłają sobie krew gdzie jej brakuje, a inny Bank ją jeszcze posiada w zapasach (mam nadzieję, że ktoś to jeszcze czyta) to przewozi ją. 
http://www.krew.gda.pl/
w linku możecie zobaczyc ile obecnie brakuje krwi u mnie w Gdańsku
Krew się nie zmarnuje, a i Ty możesz komuś uratować życie. 
P.S Krwi nie można wyprodukować, ludzie na nas liczą. 
Podziel się krwią!

Piszcie swoje grupy krwi piszcie swoje przemyślenia, jeżeli ktoś się boi pójść pierwszy raz, a mieszka niedaleko mojej miejscowości to z chęcią pójdę razem z nim! 
Jeżeli macie pytania jakieś to z wielką przyjemnością odpowiem!

  • Lubię to! 6

tumblr_nk30bdJTpK1und15po1_500.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem członkiem DKMS od 4 lat. Krwi chwilowo oddać nie mogę, bo będąc raz w CKiK w Krakowie na Rzeźniczej(swoją drogą, zajebista nazwa ulicy :D) zostałem odesłany do kardiologa, bo ponoć stwierdzono u mnie jakieś szmery w sercu. Nie mniej jednak, jak tylko przejdę wszystkie badania i okaże się, że mogę oddawać, to 6 razy w ciągu roku będę zaglądał do wspomnianego wyżej rzeźnika. 

 

Co do opisywanej przez Ciebie rzeczy, doskonale wiem o czym mowa. Siostrzeniec mojego wujka choruje na białaczkę i potrzebuje transfuzji. Grupa AB RH+. Moja się nie zgadza, ale swego czasu byłem zaangażowany w szukanie regularnych dawców krwi dla młodego. Kilku się znalazło, co w pewnym stopniu rozwiązało strach przed problemem z niedoborem.

ddOQGML.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że jestem Honorowym Dawcą Krwi, i ktoś potrzebuje tej krwi bo np operacja, może sie do mnie zgłosić bo ja nie muszę oddawać krwi, wystarczy, że wezmę zaswiadczenie o HDK i to wystarcza. Wiec jezeli ktoś będzie potrzebiował, a jest problem bo ludzie boją się oddawać, czy też nie chcą czy też z jakiegokolwiek innego powodu to ja zawsze pomogę. 

Dizzy, a dlaczego ?? hehe

tumblr_nk30bdJTpK1und15po1_500.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam 0RH-, choć nie oddaję długo bo od 9 miesięcy, to cieszę się, że mogę pomóc ludziom, którzy naprawdę tej krwi potrzebują. Szczerze zachęcam do oddawania krwi. Do DKMS jeszcze się nie zgłosiłem, lecz mam to w planach - każda pomoc może uratować życie, a nas nic to nie kosztuje.

dx7pGVB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-303-0-68631800-1468173819_thumb.jpg

A wy macie swoje książeczki? Ja żałuję, że nie miałem jej od samego początku, a potem już nie uzupełniłem...
 Ta książeczka nie jest najważniejsza.

Jak widać, następny raz idę 25.07 bo Ostatnio jak byłem, prosili mnie o oddanie płytek krwi, niestety
nie miałem, tyle czasu żeby zostać godzinę, ale tym razem znajdę czas. 
25 bo 26 jadę na zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży.

Ktoś z was był ostatnio oddać krew? 
Macie takie Legitymacje?



Wstawcie swoje zdjęcie!

 

tumblr_nk30bdJTpK1und15po1_500.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.