Skocz do zawartości

#2 Międzynarodowy dzień położnej


Nescio

Rekomendowane odpowiedzi

  • Właściciel

632924936_Nowyprojekt(50).png.469c6d60729cc053d1e6eb2cbf6d0a6f.png

 

Międzynarodowy dzień położnej

 

Położna to pojęcie większości znane, a na pewno każdej matce. Święto to miało swoje początki w 1991 roku, a pomysł jego powstania zrodził się już kilka lat wstecz przez konfederację położonych w Holandii. Obchodzony dzień, za cel ma uświadomienie jak ważne zadanie spoczywa na barkach położnych. Jednakże w Polsce kobiety te za swoje święto przyjmują datę 8 maja, z uwagi na dzień narodzin polskiej położnej Stanisławy Leszczyńskiej uznawanej mianem bohaterskiej.

 

636269011_Nowyprojekt(71).png.5520b3ce5e

 

Swój wkład w to wydarzenie ma min. Światowa Organizacja Zdrowia, z tego względu jest rozpowszechnione na skalę globalną i w niejednym kraju odbywają się imprezy związane z tym dniem. Jednym z takich wydarzeń są wirtualne spotkania poświęcone edukacji, które zrzeszają całe środowisko położnicze, a dostęp do nich jest bezpłatny i całodobowy. Do pierwszego takiego spotkania doszło w 2008 roku. Temu świętu każdego roku towarzyszy nowe hasło, jedno z nich brzmi "położne, matki i rodziny - partnerzy na całe życie".

 

636269011_Nowyprojekt(71).png.5520b3ce5e

 

Co ciekawe, do 18 wieku czyli do czasu pojawienia się pierwszych szkół kształcących i rozwoju medycyny, podczas narodzin wsparcie niosły kobiety, których jedynym źródłem wiedzy było ich pokolenie opierając się na naturalnych technikach leczenia. Niegdyś dzisiejsze położne były nazywane akuszerkami lub po prostu babkami.

 

A czy Ty wiedziałeś/aś o tym nietypowym święcie?

źródło informacyjne: #1#2

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiedziałem, nie wiedziałem ale uważam, że się należy - dlaczego?

Położna odgrywa silną psychiczną rolę dla kobiet, które pierwszy raz podchodzą do ciąży.

 

Po za tym kto najlepiej zrozumie kobietę? Wiadomo, że druga kobieta - tak jak facet faceta.

 

Zostawiam coś po sobie w postaci komentarza i łapki w górę bo ciekawy temat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Właściciel

O świecie slyszalam ale nie wiedziałam o jego szczegółach. Co do położnej zalezy na jaka sie trafi niestety.. 

 

 

Plusa zostawiam.  😉

sygna-malina.png

qlU3lUK.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.