Skocz do zawartości

Wszystko o mózgu


aRR

Rekomendowane odpowiedzi

  • Srebrny Typer ME

Czym jest Mózg? Chyba każdy kto go posiada, zna odpowiedź na to pytanie! No ale tak w skrócie dla tych co jednak tego mózgu nie mają (w tym dla mnie), króciutki opis:

 

wally.gif.e02b435cc9662b1ce8b158f2a5aab2

 

 

 

Mózg, a raczej mózgowie jest jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej skomplikowanych organów w ciele człowieka. Mózg kontroluje przebieg wielu procesów życiowych, między innymi czynności serca czy oddychanie. Zanim rozpoczniemy wykonywać jakąś czynność, w mózgowiu dochodzi do aktywowania różnych ośrodków.

mozg3.jpeg.d249bd42f93106dbb9134b9955f58f86.jpeg

Jakie mamy "mózgi"? Poza tym, że w skali planety są one bardzo małe :monkaS:

 

Nasze mózgi różnią się pod względem parametrów – masy i objętości. Średnia masa ludzkiego mózgu to od 1200 do 1400 gramów. Dla przykładu mózg słonia waży około 5kg, a mózg kota domowego około 30g.

Objętość jest natomiast powiązana z naszą płcią. Żeński narząd jest trochę mniejszy, ponieważ ma 1100 centymetrów sześciennych, a męski 1250 centymetrów sześciennych. Wiadome jest, że mózgowie u niemowlęcia jest znacznie mniejsze – masa wynosi około 300 gramów.

Oczywiście nie będę opisywał tutaj budowy mózgu (bo mi się nie chce, a Wy i tak nie przeczytacie takich nudów) więc!

mozg4.jpg.68b51f65596dd2e9e3bedf12fca97ea0.jpg

Kilka ciekawostek!

 

Ludzka kora mózgowa zawiera od 15 do nawet 33 miliardów neuronów.

 

Około 85 % mózgu składa się z wody.

 

Mózg ludzki dokonuje miliony operacji na sekundę. Przetwarzanie informacji następuje z prędkością

2,2 miliarda megaflopów.

 

Po 30 roku życia zaczyna się powolna degradacja mózgu.

mozg2.jpg.b2b2069f22aff6f0225cce89f32757

Dlaczego nie pamiętamy jak byliśmy niemowlakami?

Ponieważ małe dziecko nie ma na tyle rozwiniętego mózgu, żeby posiadać tzw. samoświadomość (małe dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, że “ja” to właśnie “ja”). Mozg małego dziecka przyswaja w bardzo szybkim tempie masę informacji, przechowywanie wspomnień spychane jest na drugi plan.

mozg1.jpg.558a9abe995fde8709fad9e2f89b6da5.jpg

 

 a Ty Podniosłeś/aś już Swój mózg z podłogi?

Bo ja nie :mali_foch:

Wszystko zajebane, ale ciekawe!

 

 

  • Lubię to! 1
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Właściciel

Moj mozg nie zawsze wylacza moje mięśnie bo bywa, że przy zasypianiu kopne noga. 🤣

  • WOW! 1
  • Haha 1

sygna-malina.png

qlU3lUK.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • aRR zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.