Skocz do zawartości

"Kwiaty dla Algernona" Daniel Keyes (Mogą pojawić się spoilery)


Wampirz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Premium+

732927-352x500.jpg.a9cc2b04f6ca8dbda5e6518aca7c3295.jpg  

  Gatunek: Fantasy, Science fiction

Data Pierwszego Wydania: 1959

Miejsce wydania: Stany Zjednoczone

 

O Autorze :

Daniel Keyes (1927-2014)- amerykański pisarz. Jego opowiadanie Kwiaty dla Algernona otrzymało nagrodę Hugo w 1960 roku. Rozwinięte do formy powieści pod tym samym tytułem doczekało się z kolei narody Nebula w roku 1966, a dwa lata później zekranizowane jako Charly. Keyes opublikował także m.in obsypaną nagrodami książkę non-fiction "Człowiek o 24 twarzach"

 

O Książce:

 

"Arcydzieło poruszającej błyskotliwości (...) chwytające za serce i całkowicie, bezdyskusyjne znakomite"

                                                                                                                      "The Guardian"

 

"Wielka literatura. Historia i główny bohater pozostają ze mną od kilkudziesięciu lat, od chwili, gdy przeczytałem książkę"

                                                                                                                    Conn Igulden

"Przekonująca i poruszająca opowieść"

    "New York Times"

 

 

Opis:

Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest niepełnosprawny intelektualnie, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.

 

 

Recenzja:

Kwiaty dla Algernona" to poruszająca i niezapomniana powieść autorstwa Daniela Keyesa. Książka ta przedstawia historię Charliego Gordona, mężczyzny z niepełnosprawnością intelektualną, który zostaje poddany eksperymentalnej operacji mózgu mającej zwiększyć jego inteligencję. Narracja opiera się na dzienniku, który prowadzi Charlie, co pozwala czytelnikowi śledzić jego transformację od osoby o niskim ilorazie inteligencji do geniusza.  Keyes wnikliwie bada kwestię ludzkiej godności, różnice między wiedzą a szczęściem oraz cenę, jaką płacimy za nasze ambicje. Książka porusza tematy trudne, ale ważne, i pozostaje w pamięci czytelnika na długo po jej przeczytaniu. To lektura, która skłania do refleksji nad naturą ludzkiej egzystencji i znaczeniem empatii.

 

Moja Opinia:

     Kwiaty dla Algernona jest dla mnie jedną z najlepszych książek jakie czytałem w życiu, powieść czyta się bardzo dobrze i szybko. Książka ma zaledwie 298 stron, także można ją przeczytać w jeden wieczór. Czytając utwór podobał mi się styl dziennika, który umożliwia bardzo dogłębnie doświadczyć to co nasz bohater czuję. Jestem zachwycony zabiegiem, w którym widzimy jego postępy w pisaniu oraz rozumowaniu. Pokazuję nam to sam początek książki, gdzie bohater piszę bardzo nie poprawnie wręcz nie zrozumiale, a z czasem widzimy bardzo wysoką poprawę w jego pisowni.  Na sam koniec powiem, że jest to jedna z niewielu książek, która na samym końcu lekko mnie wzruszyła. 

 

Dzięki za przeczytanie i zachęcam do przeczytania tego arcydzieła🙂 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                              

 

Zródła:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4875015/kwiaty-dla-algernona

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to! 1

1Mn5eDF.png.216bcb885c6773498177bbed9a593ba1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 0
  • Dodano
  • Ostatnia odpowiedź

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne dni

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.