Skocz do zawartości

#1 Blok kulinarny by Newt


Newt

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Jestem znany z tego, że lubię gotować, więc od czasu do czasu będę wstawiał różne przepisy na dania, które przyrządzam i może komuś się przyda 🙂

 

Dziś wlatuje przepis na GULASZ oraz podepnę również przepis na KAWĘ MROŻONĄ, ponieważ lato się kończy a może komuś się jeszcze będzie chciało ją przyrządzić 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1. GULASZ

 

SKŁADNIKI: 

 

- Łopatka wieprzowa/wołowa 1 kg

- 2 cebule

- 5-6 małych marchewek 

- 2 papryki czerwone 

- 2 papryczki chili (jeżeli ktoś lubi na ostro, jak nie to ominąć)

- prażona cebulka (można ominąć)

- suszone grzyby (można ominąć)

- szczypiorek (można ominąć)

- koncentrat pomidorowy

- 0,5l bulionu warzywnego/wołowego

- olej/oliwa bądź smalec

- sól, pieprz, słodka papryka, ostra papryka, przyprawa do gulaszu (jeżeli jej nie ma, wyjdzie równie dobrze bez niej, chociaż zalecam)

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

 

1. Mięso pokroić na małe kawałki oraz doprawić przyprawami (jeżeli używasz przyprawy do gulaszu, to posyp trochę na mięso, reszta na później)

2. Cebulę pokroić w kostkę lub pióra (preferuję w pióra) oraz marchewkę w kostkę. Paprykę również pokroić w kostkę a chili tak jak leci 😄 

3. Na patelni (polecam głęboką) z olejem podsmażamy marchewkę i cebulę (pierwsze te warzywa), podsmażać do czasu, aż cebula zacznie się powoli szklić

4. Do patelni dodajemy paprykę, gdy cebula jest już zeszklona a marchewka zaczyna być miękka

5. W międzyczasie smażymy mięso do szarości - WAŻNE! - nie mieszaj mięsa zbyt często, ponieważ może się szybko rozkładać, mięso puści wodę i zacznie się tak naprawdę gotować

6. Gdy warzywa są już miękkie a mięso dobrze wysmażone, wlej do patelni z warzywami całą zawartość wraz z wodą od mięsa do patelni i zmniejsz na mały ogień, by mięso się nie rozgotowało

7. Dodaj do patelni 0,5l bulionu (zalecam własnej roboty, ale jeżeli komuś się nie chce, to 1 kostka na 0,5l wrzątku rozmieszać i wlać do patelni)

8. Po wlaniu bulionu, dodaj chili oraz suszone grzyby, grzyby muszą zmiękczyć 

9. Dodaj resztę zawartości przyprawy do gulaszu i wymieszaj

10. Pozostaw na małym ogniu na ok. 10-15 min i po tym czasie dodaj koncentrat pomidorowy, wszystko dokładnie wymieszaj, gulasz powinien zmienić całkowicie kolor na czerwony

11. Podczas, gdy gulasz dokańcza się na patelni, przygotuj już ryż/kaszę gryczaną/placki ziemniaczane do gulaszu 🙂 (przepis na idealne placki ziemniaczane najwyżej w kolejnym przepisie podam)

12. Gdy masz przygotowany ryż/kaszę bądź placki ziemniaczane, polej na nie gulasz i dodaj na górę szczypiorek oraz prażoną cebulkę

 

Składniki, które napisałem, że można ominąć - oczywiście, można lecz polecam je do tego dania 🙂

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2. KAWA MROŻONA

 

SKŁADNIKI:

 

- kawa rozpuszczalna (ja używam cappuccino waniliowe i polecam, najlepiej smakuje)

- cukier (można ominąć, ja osobiście nie słodzę)

- mleko

- woda

- bita śmietana

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

 

1. Przygotuj wrzątek wody

2. Wsyp 2 łyżeczki kawy oraz 1 łyżeczkę cukru (opcjonalnie)

3. Zalej wrzątkiem tylko do zasłonięcia dna kawy (kawa ma być na równi z wodą)

4. Użyj mini blendera i zacznij blendować kawę do powstania pianki (UWAGA - podczas blendowania poziom kawy będzie się podnosił, nawet do połowy szklanki, ja używam szklanki do shake'a 0,5l)

5. Po zblendowaniu zalej całość mlekiem na 3/4 szklanki

6. Dodaj na samą górę bitą śmietanę

7. Dla rozkoszy można udekorować kawę posypką czekoladową, bądź innymi dekoracjami (ja użyłem mini prince polo oraz M&M's, zdjęcia niżej)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Oto zdjęcia, jak powinien wyglądać gulasz oraz kawa mrożona

Mam nadzieję, że komuś się przepis przyda i życzę SMACZNEGO!


 

Spoiler

41KtzOv.jpeg

 

kNRnYls.jpeg

 

EBxjbnj.jpeg

 

CTKfGZn.jpeg

 

r8KJN9S.jpeg

 

  • Lubię to! 3
  • Ulalala! 2
  • Super! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Kid Moderator

Dobra robota, mrożonej kawki to muszę posmakować!

  • Super! 1

 

SyqVXAy.png

Wbijaj na naszego Discorda

>>> https://discord.gg/6h4rwSdRU8 <<<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Junior Administrator

Ja bym cię chciała zobaczyć na forum w redakcji, bo kurcze masz talent😇

 

Nie lubię kawy, ale podeślę komu trzeba! A gulasz się przyda - nie jadam ale wiadomo.

  • Lubię to! 1
  • Super! 2

12MAPS/FFA
193.33.176.51:27085

sygnatura.png.0e98c281082ca3e0b73c266b6b5121d9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Miss Wakacji 2024

pyszności! 

  • Lubię to! 1
  • Super! 1

hamsterPweasePinkBow Discord & Slack Emoji

                      𝒏𝒊𝒄𝒌𝒊.

Loading_Gif Discord & Slack Emoji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Wspierający

O bardzo ciekawe przepisy,na kawę mrożona kradnę przepis! 👅

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziłem, że aż tak przyjmą się te kulinaria 😄 

 

Oczywiście niebawem kolejny przepis wlatuje, jeżeli ktoś chciałby jakieś danie, to proszę o komentarz i osobiście przyrządzę oraz dodam coś od siebie i napiszę przepis 🙂

 

5 godzin temu, Mrs.Fuksiara napisał(a):

Ja bym cię chciała zobaczyć na forum w redakcji, bo kurcze masz talent😇

 

Nie lubię kawy, ale podeślę komu trzeba! A gulasz się przyda - nie jadam ale wiadomo.

 

Było się już kilkukrotnie redaktorem, także umie się to i owo 😄 Nadchodzi jesień, więc specjalnie dla Ciebie wstawię przepis na idealną herbatkę zimową! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Newt zmienił(a) tytuł na #1 Blok kulinarny by Newt
  • BlanciK zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.