Skocz do zawartości

Jak Nowy Rok witają za granicą?


piekna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam pięknie, ale nie tak pięknie jak ja! :D 

 

Z powodu dzisiejszego święta (moje lenistwo nie gra tu roli!) postanowiłam zrobić artykuł na temat obchodzenia Nowego Roku w różnych krajach świata. Niektóre tradycje są nam znane jak np. całowanie pod jemiołą, ale na pewno zaskoczę Was jakimiś nowościami (nie schudłam btw). Zapraszam do czytania :D 

 

(z góry przepraszam za wielkość niektórych grafik)

 

____________________________________________________________________________________________________________________

 

Włochy

Podobny obraz

 

W Nowy Rok Włosi wyrzucają przez okno stare i nieużywane rzeczy. Wierzą, że w ten sposób pozbywają się wszelkich problemów, z którymi borykali się w ubiegłym roku. Dobrze jest wtedy pochodzić po mieście w poszukiwaniu fantów. Szczególnie, kiedy na rynek wyjdzie nowa konsola i każdy Włoch wyrzucą starszą (po wydaniu XBOX ONE na ulicach ludzie w ilości hurtowej wynosili wersję 360).

 

Grecja

Podobny obraz

 

Jeśli Grecy są zapraszani na imprezę sylwestrową do domu znajomych, zazwyczaj umieszczają przy drzwiach kamień. Im więcej kamieni, tym więcej pieniędzy będzie miał gospodarz w Nowym Roku. Niestety upojenie alkoholowe powoduje, że w czasie przekroczenia progu sąsiada automatycznie idzie dostać połamania nóg, dlatego tamtejsza służba lekarska pracuje pełną parą w Nowy Rok.

 

Kuba

Podobny obraz

 

Mieszkańcy wyspy napełniają przed Nowym Rokiem wszystkie naczynia w domu wodą, a następnie wylewają ją przez okno, życząc staremu pomyślnej drogi. Następnie, z oczywistych względów, Kubańczycy muszą jeść z podłogi bądź patelni. Średnio przemyślane, ale tradycja to tradycja!

 

Panama

 

xU9NQ8p.png

 

Mieszkańcy starają się na Sylwestra zrobić jak największy hałas w każdy możliwy sposób, aby wprawić się w dobry noworoczny nastrój. No i wszyscy już wiemy, gdzie odbywa się największa Wixa w roku!

 

Szwecja

Znalezione obrazy dla zapytania szwecja png

 

Z kolei Szwedzi mają w zwyczaju tłuc naczynia przy drzwiach swoim znajomych, co ma przynosić szczęście. Podobny zwyczaj stosują w niektórych regionach Polski nasi rodacy przy okazji zaślubin oraz podczas tzw. "bram ślubnych". Dźwięk pękających po drodze opon jest bezcenny.

 

Szkocja

 

Znalezione obrazy dla zapytania szkocja png

 

Szkoci w noc sylwestrową toczą ulicami podpalone beczki. Zwyczaj ten symbolizuje spalenie minionego roku. Szlachta kupuje sobie wtedy beczki VIP, które mogą służyć również jako nocleg po upojnej nocy.

 

Anglia

 

Znalezione obrazy dla zapytania anglia png

 

Prócz świerków Anglicy do dekoracji swoich domów używają gałązek jemioły, która symbolizuje w ten sposób powrót do życia po przesileniu zimowym. Serio myśleliście, że kogoś pocałujecie nawet pod jemiołą? No Way! xd 

 

Francja

 

Podobny obraz

 

Ten kto znajdzie ziarenko fasoli w noworocznym cieście nazywany jest "królem fasoli" i dzięki temu mają się spełnić wszystkie jego życzenia. Nie wiem kto normalny dodaje fasolę do ciasta, ale cóż, to Francja - tam wszystko jedzą.

 

Hiszpania

 

Podobny obraz

 

Hiszpanie mówią, że nowy rok będzie szczęśliwy, jeśli zje się 12 winogron, kiedy zegar odlicza ostatnie sekundy do północy (jedno winogrono na sekundę). Najgorzej mają flegmatycy, bo zanim ruszą ręką to z 3 sekundy mijają :/ 

 

Bułgaria

 

Znalezione obrazy dla zapytania bułgaria png

 

Kiedy wszyscy goście zebrali się już w pomieszczeniu, gasi się światła na 3 minuty, które przeznaczone są do sekretnych pocałunków. Trochę przypał, gdy Sylwestra spędzasz z rodziną. No chyba, że masz ładną kuzynkę to chociaż masz się czym tłumaczyć :D 

 

Kanada 

 

Podobny obraz

 

 

Tutaj sama się wypowiem, ponieważ nie raz spędzałam Nowy Rok w tym kraju. 1 stycznia nie jest tu jakiś wyjątkowy lub specyficzny. Huczne zabawy, śpiewy i swawole po mieście. Chętni wyjeżdżają do Nowego Jorku na Times Square, aby obejrzeć błyszczącą kulę spadającą w dół, a inni wolą ją oglądać w TV. Specyficzny może być fakt, że po północy, przyskładaniu życzeń,ludzie dają sobie prezenty niczym w Wigilię. Oczywiście najczęściej są to drobne rzeczy typu słodkości, ale przyznam, że raz dostałam nowe buty :love2: 

 

 

Źródło: joemonster.org + komentarz oraz własna wiedza

 

 

  • Lubię to! 1
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Dodano
  • Ostatnia odpowiedź

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne dni

  • Srebrny Typer ME

Polska- wlac w siebie tyle alkohllu ile tylko sie da. Piekna tradycja :wino:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Właściciel

Mało tekstu ale przyjemnie się czytało. :)

Redakcja widzi ten temat: http://cs-maliver.pl/temat/9591-jakieś-role-w-redakcji/?tab=comments#comment-64522

 czy coś nie tak?

Więcej oznaczać nie będę.

sygna-malina.png

qlU3lUK.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.