Skocz do zawartości
ZMIANA PAYPALA SIECI! PROSZE NIE ROBIC NA STAREGO WPŁAT. ×

Recenzja&Opinia #4 Helikopter w Ogniu [Black Hawk Down]


Student

Rekomendowane odpowiedzi

"Spójrz na tych ludzi… Nie mają pracy, jedzenia, edukacji i przyszłości. Możemy zrobić dwie rzeczy. Pomóc im, albo oglądać na CNN jak ten kraj się wyniszcza "

   Nie wiem od czego zacząć. Chyba od tego, że ta MEGAprodukcja filmowa zajmuje najwyższe miejsce na mojej półce filmowej, znaczy się, że jestem "fanatykiem" BHD. Poczynając od zdjęć, poprzez realistyczne podejście do tematu, kończąc na ścieżce dźwiękowej.
   Film ma 14 lat już,a nadal nie widziałem niczego, co by go przebiło. Oparty na faktach. Stara się przedstawić akcję amerykańskich oddziałów Delty i Rangersów z 3-4 października 1993 roku. Dotyczyła uprowadzenia najbliższych współpracowników terrorysty Mohameda Farraha Aidida. Dodam, że w owym czasie siły pokojowe ONZ oraz Pakistańczycy starali się ograniczyć eskalację przemocy w ogarniętą wojną Somalią.
   Akcja, która miała trwać raptem 45 minut przemieniła się walką o przetrwanie, która trwała niemal 2 dni. 
123 żołnierzy amerykańskich sił zbrojnych walczyło przeciwko..całemu miastu. Uderzono w gniazdo szerszeni. Każdy, czy to mężczyzna, dziecko czy kobieta, chwytało za broń i walczyło.
Milicja Aidida nie potrzebowała zbytniej zachęty, gniew wywołany najazdem Amerykanów ich napędzał dostatecznie.
Przypomniała mi się anegdota.. "W jakich walkach armia Stanów Zjednoczonych bierze udział od początku do końca? W tych, które sami rozpoczęli."
I to jest prawda. Tak było z Wietnamem, zaczęli, przegrali, do widzenia.
   Akcja de facto zakończona powodzeniem, wspólnicy pojmani i zatrzymani do przesłuchań. To jedna strona medalu, z drugiej okupiona życiem 18 żołnierzy amerykańskich oraz (!!) ok. 1000 Somalijczyków. 
Odbiegam od tematu.
Film idealny pod każdym względem. Idealnie odwzorowany klimat, aktorzy szkoleni przez jednostki specjalne, sprzęt wojskowy autentyczny. 
   Po obejrzeniu "Helikoptera w ogniu" wszedłem 'bardziej' w tematykę konfliktu w Somalii. Otóż, film jest bardzo dobrym odzwierciedleniem tego, co faktycznie się tam wydarzyło.
Ridley Scott wykonał świetną robotę.
Możemy się pochwalić tym, że Nasz Rodak, Sławomir Idziak jest Twórcą tego co widzimy, to jak prowadzona jest kamera, te ujęcia, to wszystko Jego zasługa!
   Przechodzimy dalej, ktoś zgadnie gdzie? Ścieżka dźwiękowa. Hans Zimmer- to mówi samo za siebie? Tak. Skomponował muzykę do choćby : "Madagaskaru", "Gladiatora", "Incepcji". Dźwięk wraz z obrazem tworzy bardzo wyjątkowy klimat. Tego nie da się zaprzeczyć. Potrafię sobie czasem puszczać całą ścieżkę dźwiękową "Helikoptera.." ot tak, dla relaksu, zwłaszcza "Leave no man behind".
   Ten film nie nudzi, nie nudzi takich fanatyków filmów wojennych jak ja. 
Za to może być monotonny dla reszty- ponad 2h ciągłej walki, strzelaniny.
Również niewłaściwy może być dla osób wrażliwych. To walka tak? Krew, broń, pociski rozrywające ciała, śmierć, bo żadna wojna to nie bajka.
15/10
"Tylko martwi widzieli koniec wojny" Platon
 
  • Lubię to! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam filmy wojenne, ale ten powala wszystkie na kolana! Zawsze oglądam, gdy leci w telewizji, i nigdy mi się on nie nudzi. Recenzja 10/10.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.